MANYETİK PROTEZLERLE İLGİLİ SORU VE CEVAPLAR

Soru : 1960 ile 1970 yılları arasında manyetikli protez vardı.

Cevap: 50 sene önce manyetikler buz dolabı kapısının üzerindeki manyetikleri keserek pembe akriliğin içine gömerek yapılan protezlerdi estetik sağlamıyordu, protezin ağırlığı külçe gibi oluyor ve siyah manyetikler estetik değildi. Dikey boyutlara uygunluk sağlayamadığı için ve enzim sızıntılarından dolayı mıknatıslarda deforme başlıyor sağlığı etkiliyordu. Şikayetlerin çoğalmasına sebebiyet vermişti. 

Soru: Manyetikli protezin ağız içi kret dokularını dejenerasyona uğrattığı  söylenti olarak ortalıkta konuşuluyor. 

Cevap: Bununla ilgili bilimsel bir çalışma yoktur, bu tür duyumlar dedikodu ve varsayımdan ileri gidememiştir. Manyetikli protezleri genellikle 50 yaş üstü kullanmaktadır, Erkek olsun kadın olsun ve hiç protez kullanmasa dahi yaştan dolayı  vücudun tamamında kemik yaşlanması ve kemik erimeleri tabiidir. Kretlerde de doğal süreçte erimeler normaldir. 

Soru: Kret’ ler üzerinde  manyetik basınç  kemik erimelerine sebebiyet veriyor mu ? 

Cevap: Manyetikli takım dişlerin hasta ağzında kret erozyonuna sebebiyet verdiğini anlayamazsınız.  Klasik dişlerle  manyetikli dişlerin arasındaki kemik eritme ölçüsünü bulamasınız  Bu konuda diş hekimi uzmanlarıyla yaptığımız istişarelerde  böyle bir ölçüm yapılamadığını ve imkansızlığını dile getirdiler. Bu varsayımlar dedikodudan ileri gitmemiştir. 

Soru: Hastalara  manyetik alan etkisi fiziksel ve nörolojik açıdan sıkıntı verebilir diyorlar. 

Cevap: Manyetikli dişlerimiz Ankara Kırıkkale üniversitesi Bilimsel ve teknolojik  araştırma merkezinde , deney sonuç raporları,  deneyler ve testlerde yüksek şekilde başarılı sonuçlar  alınmıştır. Manyetik alan oluşturmamış Fiziksel, Nörolojik rahatsızlık oluşturmamış güvenilir bir ürün olduğu tescil edilmiştir. 

Soru: Hasta üzerinde bilimsel çalışmalar uygulanmış mıdır. 

Cevap: Başkent üniversitesinde  Diş hekimi uzmanları tarafından 30 hasta üzerinde  uygulanan bilimsel çalışmalarında % 100 başarılı sonuçlar alınmıştır. Ve diğer üniversiteler bünyesinde kullanılmaya başlanmıştır. 

Soru: Manyetikli dişler kaç senedir uygulanmaktadır. 

Cevap: 5 senedir  klinik çalışmaları olarak çok fazla hastaya Diş hekimleri ve Diş hekimi uzmanları tarafından uygulanmıştır. Hekimlerimiz ve uzmanlarımız tarafından çok fazla memnuniyet oluşturmuştur. Geriye dönük hiçbir sorun yaşanmamıştır. 

Arabic Arabic English English Russian Russian Turkish Turkish